Biedrība “Latvijas Autisma apvienība” aicināja ģimenes, kurās aug bērni ar autiskā spektra traucējumiem un citus interesentus uz semināru “Patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām. Kā izprast? Kā palīdzēt?”.

Semināru vadīja Elina Havukainen (Somija), Somijas Autisma apvienības vecāku atbalsta grupu vadītāja un trenere. Patoloģiska jeb ekstrēma pretestība prasībām (PPP) ir viens no autiskā spektra uzvedības profiliem - viens no veidiem, kā var izpausties autisms. Angļu valodā tiek lietoti nosaukumi /Pathological demand avoidance/ (PDA) vai /Extreme demand avoidance/ (EDA) – burtiski, pataloģiska jeb ekstrēma izvairīšanās no prasībām.

Cilvēkiem ar šo izpausmes profilu ir novērojamas tipiskās autisma iezīmes, lai gan pirmajā mirklī tās var šķist mazāk izteiktas (ir vērojamas sociālās mijiedarbības prasmes). Tajā pat laikā, cilvēki ar šo autisma profilu mēdz izvairīties no ikdienas prasībām un uzdevumiem, izmantojot “sociālas” pieejas – atrunas un aizbildinājumus, piemēram, atbildot, ka trūkst fizisko spēju kaut ko veikt (manas kājas nestrādā, mana roka nespēj rakstīt, es jūtos slims), iegrimstot savā iztēles pasaulē, vai pēc iespējas atliekot uzdevumu pildīšanu jeb prokrastinējot. Viņiem patīk dažādas lomu spēles un kāda cita tēlošana, viņi labprātīgi pieņem citu lomu.


Ar PPP, jebkura veida prasības, tai skaitā tādas, ko mēs pat neuzskatītu par prasībām, var radīt automātisku draudu vai trauksmes sajūtu, tālāk izraisot paniku. Šīs prasības var būt gan lietas, ko šī profila cilvēki darītu labprāt, gan tas, ko viņi nevēlētos darīt.
Ir svarīgi atcerēties, ka PPP nozīmē nespēju, nevis nevēlēšanos kaut ko darīt, un to izraisa īpatnības prāta darbībā - neirodažādība. Pieaugušie ar PPP to bieži apraksta kā iekšējas virves vilkšanas sacensības, kurās savā starpā sacenšas prāts, sirds un ķermenis.

Svarīgi arī atcerēties, ka šī profila cilvēkiem ir daudz pozitīvu īpašību. Bieži viņi ir talantīgi, dedzīgi, gudri, harizmātiski, drosmīgi un radoši!

Seminārs notiek Eiropas Sociālā fonda projekta Nr. 9.2.2.2./16/I/001 „Sociālo pakalpojumu atbalsta sistēmas pilnveide” ietvaros.

Pieteikšanās obligāta.


Pieteikšanās noslēgusies.


Vebināru materiāli


Pirkumu grozs

Pirkumu grozs ir tukšs.